sierpnia 27, 2020

RYSOWANIE MUZYKI - WSTĘP DO INTEPRETACJI

RYSOWANIE MUZYKI - WSTĘP DO INTEPRETACJI

Dzisiejszy post zacznę od pytania :) Czy macie swoją ulubioną lekcję, do której wracacie
z sentymentem? Jestem pewna, że tak. Chcę Wam przedstawić jedną z moich lekcji, którą wymyśliłam kilka lat temu, kiedy zaczęłam swoją przygodę z nauczaniem.

Zapraszam :)
 

RYSOWANIE MUZYKI  

Omawiana przeze mnie lekcja jest takim wstępem do interpretacji. Z doświadczenia wiem, że uczniowie nie lubią interpretować tekstów, dlatego staram się ich do tego zachęcać, wykorzystując przy tym muzykę czy teksty piosenek. Zanim  przeprowadziłam swoją lekcję w szkole, wypróbowałam ją po raz pierwszy na nauczycielach podczas zajęć na studiach podyplomowych w Szczecinie. Z tego względu, że uwielbiam to miasto i traktuję je jak drugi dom, postanowiłam nawiązać do niego w scenariuszu lekcji. Muzyka, to od niej wszystko się zaczyna. Z pełną premedytacją wybrałam utwór muzyczny Radzimira Dębskiego. Dlaczego? Z dwóch powodów. Pierwszy - to mój ulubiony artysta 😁 Drugi - teledysk tego utworu nawiązuje do Szczecina.

Przejdę do rzeczy. Uczniowie nie widząc teledysku piosenki, wsłuchują się w muzykę. Ich zadanie polega na narysowaniu ilustracji -  w trakcie trwania utworu - przedstawiającej skojarzenia związane ze słyszanymi dźwiękami. Bardzo ważne jest to, że każdy uczeń ma swoją wizję, myśli, które przekłada na kartkę papieru w formie rysunku. Kluczem do wyobraźni dzieci/młodzieży staje się j muzyka. Jak pisze Platon: ,,Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie''. Kolejnym etapem lekcji jest prezentacja prac. Są one dziełami sztuki, ponieważ każdy uczeń to indywiduum pokazujące swoje przeżycia. Na koniec lekcji  jeszcze raz odtwarzam utwór muzyczny, jednakże tym razem, pokazując teledysk. Uczniowie śledzą go dokładnie, szukając elementu, który wpisuje się w ich rysunek. Na twarzach dzieci widać często zdziwienie, zaskoczenie, radość. Dla jednych utwór jest smutny, przygnębiający, dla innych przyjemny. Kiedy podsumowuję lekcję, tłumaczę klasie, że dzięki temu zadaniu widać nasze emocje. I nawet jeśli, ktoś nie przedstawił dokładnie tego samego, co w teledysku, to staram się mu pomóc dostrzec podobieństwo między jednym a drugim. Zdarza się również, że tłumaczę uczniowi, dlaczego jego rysunek  różni się od wideoklipu.
Zachęcam Was do przeprowadzenia podobnych zajęć czy to na lekcji języka polskiego, godzinie wychowawczej, zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, czy rewalidacyjnych. Myślę, że warto. 

PS.
W młodszych klasach zachęcam uczniów do rysowania, natomiast w starszych do wypowiadania się na temat danego utworu muzycznego. 

Życzę Wszystkim sukcesów w nowych roku szkolnym.
Pozdrawiam!


sierpnia 21, 2020

PLAN LEKCJI NA ROK SZKOLNY 2020/2021

PLAN LEKCJI NA ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Nowy rok szkolny zbliża się dużymi krokami. Zanim się obejrzymy będzie już 1 września. 

Zanim jednak nadejdzie ten oczekiwany na wszystkich wrzesień, jeszcze mamy sierpień!
Miesiąc ten dla większości rodziców jest czasem, kiedy przygotowuje się wszystkie niezbędne, szkolne  materiały dla swoich pociech. Zeszyty, kredki, bloki, wycinanki, mazaki, dzienniczki, plannery, plany lekcji... Można by było wymieniać bez przerwy - o, łapię się na tym, że nawet to słowo kojarzy się ze szkołą 😂

Z miłości i pasji do nauczania przygotowałam kilka przykładowych planów lekcji, które przeznaczone są - tak mi się wydaje - dla uczniów szkół podstawowych. Link do pobrania zamieszczony jest poniżej.

 

Życzę miłego dnia :)
Do napisania.

 

kwietnia 15, 2020

POWTÓRZENIE Z ROZDZIAŁU IV

POWTÓRZENIE Z ROZDZIAŁU IV

Dzień dobry moi Drodzy.
 Dzisiejsza lekcja wygląda zupełnie inaczej.
Jak widzicie, ze mną nie można się nudzić. Przynajmniej mam taką nadzieję 😉
Ha! Co lepsze, z miłości do Waszego czytelnictwa postanowiłam stworzyć lekcję w formie posta. Miłego czytania.

Dzisiaj dokonamy - tylko częściowo - powtórzenia wiadomości z rozdziału IV. Dlaczego tylko częściowo? Ano dlatego, że podzieliłam sobie owe powtórzenie na dwie części. Pierwsza część obejmuje grupę podmiotu, grupę orzeczenia oraz związki wyrazowe współrzędne i podrzędne. TYM ZAJMIEMY SIĘ DZISIAJ 👊 Jutro z kolei utrwalimy informacje o przyimkach i pisowni wyrażeń przyimkowych.

GRUPA PODMIOTU I GRUPA ORZECZENIA
Doskonale wiemy, albo i nie wiemy, że grupę podmiotu tworzy podmiot i jego określenia. Poniżej przedstawiam przykład, który dokładnie to pokazuje.

Jak widzimy powyżej, podmiotem w Naszym zdaniu jest sąsiadka. To właśnie jej dotyczą określenia moja i ulubiona. Całość wyrażenia Moja ulubiona sąsiadka... tworzy grupę podmiotu. Przechodzimy do orzeczenia, którym jest czasownik tłucze. Limit określeń do sąsiadki już  się skończył, więc wszystko to, co już pozostało, należy do grupy orzeczenia: ...codziennie tłucze talerze. Łatwiej będzie dostrzec Wam te zależności w odniesieniu do związków wyrazowych.

ZWIĄZKI WYRAZOWE WSPÓŁRZĘDNE I PODRZĘDNE
Od czego by zacząć, hm.... Oczywiście od związków współrzędnych. Tworzą je wyliczenia cech (ładny i miły), rzeczy (kurtka lub spódnica) albo czynności (biega czy siedzi). Bardzo łatwo jest je rozpoznać (pamiętajcie!) po spójnikach, np. i, albo, lub, czy, oraz itd. Jeżeli mam zdanie Kasia i Ela idą do kina. To moim związkiem współrzędnym będzie Kasia i Ela.
Spójrzmy teraz na związki podrzędne.

Znowu męczę Was tym samym zdaniem, ale jak za chwilę sami zobaczycie, poprzez pytania możemy "odkryć" grupę podmiotu i grupę orzeczenia. 
Wszystko to, co tutaj przedstawiłam jest powtórzeniem tego, o czym mówiłam Wam w prezentacjach. To nie jest nic nowego.

ĆWICZENIE
Do słów waleczny, pokonał dodaj takie wyrazy, aby powstały: s) związki wyrazowe współrzędne, b) związki wyrazowe podrzędne.

Zadanie polega na wymyśleniu takiego zdania, w którym powstaną wyżej wymienione związki.

np. Waleczny i sprytny rycerz pokonał niebezpiecznego smoka.

W ten sposób powstał mi: związek współrzędny - waleczny i sprytny; związki podrzędne - pokonał (kogo?) smoka, smoka (jakiego?) niebezpiecznego, rycerz (jaki?) waleczny, rycerz (jaki?) sprytny. Co będzie moją grupą  podmiotu - Waleczny i sprytny rycerz... Grupa orzeczenia to - ...pokonał niebezpiecznego smoka.

Waszym zadaniem domowym jest wykonanie zadań 7 i 9 (z podręcznika) ze strony 216.
W razie jakichkolwiek pytań, piszcie śmiało.
Do napisania ✋












kwietnia 08, 2020

Przypowieści

Przypowieści


W klasie piątej omówiłam z uczniami takie przypowieści jak: Przypowieść o siewcy, Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych, Przypowieść o lampie, Przypowieść o Dobrym Pasterzu, a także Przypowieść o maku. W dobie koronawirusa postanowiłam wykorzystać przy omawianiu tych tekstów interaktywne mapy myśli, wideo prezentacje, infografiki oraz różnego rodzaju quizy.

Przypowieść o siewcy
Lekcję rozpoczęłam od przedstawienia reprodukcji dzieł malarskich ukazujących siewcę. Świetnie odnalazły się tutaj dzieła Pietera Bruegela, Vincenta van Gogha, Zbigniewa Woźniaka czy Józefa Świrysza-Ryszkiewicza.


Po tak krótkim wstępie przeszłam do zdefiniowania pojęcia przypowieść. Dla lepszego zrozumienia omawianego tekstu, załączyłam w prezentacji fragment filmu będący odzwierciedleniem Przypowieści o siewcy, https://www.youtube.com/watch?v=9j8Txrp9uIU. Następnie dokonałam omówienia czasu i miejsca wydarzeń oraz powodu, dla którego Jezus postanowił nauczać z łodzi. W dalszej części zajęć wyjaśniłam dosłowne i przenośne znaczenie słów: siewca i ziarno. Przedostatnim elementem mojej lekcji było wytłumaczenie znaczenia poszczególnych ziaren, czyli tych, które padły: na drogę, miejsca skaliste, żyzną glebę  i między cierniste krzewy.
Podsumowanie zapisałam w postaci cytatu: ,,Kto ma uszy, niechaj słucha". Jego wyjaśnienie zawarłam w trzech zdaniach.

Przypowieść o Dobrym Pasterzu
Notatkę lekcyjną o tej przypowieści postanowiłam zrealizować w formie interaktywnego obrazu, na którym umieściłam odnośniki do dodatkowych informacji. Dotyczyły one między innymi: mozaiki, znaczenia dosłownego i przenośnego słowa pasterz, cech dobrego pasterza oraz wyjaśnienia symboliki kija pasterskiego w kształcie krzyża.
Przygotowałam również test wiedzy wielokrotnego wyboru z ograniczeniem czasowym, który miał za zadanie sprawdzić wiedzę uczniów na temat omawianego tekstu: https://wordwall.net/pl/resource/1111005/polski/dobry-pasterz


Przypowieść o maku 
Kolejny moim pomysłem na notatkę lekcyjną dotyczącą przypowieści jest infografika, która
ukazuje treść omawianego tekstu trochę inaczej, niż moglibyśmy to sobie wyobrazić. Poniżej zamieszczam fragment notatki. Jej całość  - prócz krótkiego filmu - obejmuje informacje na temat   wiersza jako przypowieści oraz analizę i interpretację utworu.


Przypowieść o lampie
Ostatnim pomysłem jest notatka będąca mapą myśli. Pamiętam jak dziś, że pokazał mi ją mój kolega ze studiów, który stworzył taką mapkę w formie ilustracji, które sam narysował. Jest to świetny sposób na zapamiętywanie wiadomości.
Mój limit pomysłów na dzisiaj się wyczerpał :D 
Tworząc  notatki lekcyjne korzystałam z materiałów dydaktycznych WSiP.
Copyright © 2014 Bez klasy, ale z klasą. , Blogger