W klasie piątej omówiłam z uczniami takie przypowieści jak: Przypowieść o siewcy, Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych, Przypowieść o lampie, Przypowieść o Dobrym Pasterzu, a także Przypowieść o maku.
W dobie koronawirusa postanowiłam wykorzystać przy omawianiu tych
tekstów interaktywne mapy myśli, wideo prezentacje, infografiki oraz
różnego rodzaju quizy.
Przypowieść o siewcy
Lekcję rozpoczęłam od przedstawienia reprodukcji dzieł malarskich ukazujących siewcę. Świetnie odnalazły się tutaj dzieła Pietera Bruegela, Vincenta van Gogha, Zbigniewa Woźniaka czy Józefa Świrysza-Ryszkiewicza.
Przygotowałam również test wiedzy wielokrotnego wyboru z ograniczeniem czasowym, który miał za zadanie sprawdzić wiedzę uczniów na temat omawianego tekstu: https://wordwall.net/pl/resource/1111005/polski/dobry-pasterz
Lekcję rozpoczęłam od przedstawienia reprodukcji dzieł malarskich ukazujących siewcę. Świetnie odnalazły się tutaj dzieła Pietera Bruegela, Vincenta van Gogha, Zbigniewa Woźniaka czy Józefa Świrysza-Ryszkiewicza.
Po tak krótkim wstępie przeszłam do zdefiniowania pojęcia przypowieść. Dla lepszego zrozumienia omawianego tekstu, załączyłam w prezentacji fragment filmu będący odzwierciedleniem Przypowieści o siewcy, https://www.youtube.com/watch?v=9j8Txrp9uIU. Następnie dokonałam omówienia czasu i miejsca wydarzeń oraz powodu, dla którego Jezus postanowił nauczać z łodzi. W dalszej części zajęć wyjaśniłam dosłowne i przenośne znaczenie słów: siewca i ziarno. Przedostatnim elementem mojej lekcji było wytłumaczenie znaczenia poszczególnych ziaren, czyli tych, które padły: na drogę, miejsca skaliste, żyzną glebę i między cierniste krzewy.
Podsumowanie zapisałam w postaci cytatu: ,,Kto ma uszy, niechaj słucha". Jego wyjaśnienie zawarłam w trzech zdaniach.
Przypowieść o Dobrym Pasterzu
Notatkę lekcyjną o tej przypowieści postanowiłam zrealizować w formie interaktywnego obrazu, na którym umieściłam odnośniki do dodatkowych informacji. Dotyczyły one między innymi: mozaiki, znaczenia dosłownego i przenośnego słowa pasterz, cech dobrego pasterza oraz wyjaśnienia symboliki kija pasterskiego w kształcie krzyża.Przygotowałam również test wiedzy wielokrotnego wyboru z ograniczeniem czasowym, który miał za zadanie sprawdzić wiedzę uczniów na temat omawianego tekstu: https://wordwall.net/pl/resource/1111005/polski/dobry-pasterz
Przypowieść o maku
Kolejny moim pomysłem na notatkę lekcyjną dotyczącą przypowieści jest infografika, która
ukazuje treść omawianego tekstu trochę inaczej, niż moglibyśmy to sobie wyobrazić. Poniżej zamieszczam fragment notatki. Jej całość - prócz krótkiego filmu - obejmuje informacje na temat wiersza jako przypowieści oraz analizę i interpretację utworu.
Przypowieść o lampie
Ostatnim pomysłem jest notatka będąca mapą myśli. Pamiętam jak dziś, że pokazał mi ją mój kolega ze studiów, który stworzył taką mapkę w formie ilustracji, które sam narysował. Jest to świetny sposób na zapamiętywanie wiadomości.
Mój limit pomysłów na dzisiaj się wyczerpał :D
Tworząc notatki lekcyjne korzystałam z materiałów dydaktycznych WSiP.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz