Dzień dobry moi Drodzy.
Dzisiejsza lekcja wygląda zupełnie inaczej.
Jak widzicie, ze mną nie można się nudzić. Przynajmniej mam taką nadzieję 😉
Ha! Co lepsze, z miłości do Waszego czytelnictwa postanowiłam stworzyć lekcję w formie posta. Miłego czytania.
Dzisiaj dokonamy - tylko częściowo - powtórzenia wiadomości z rozdziału IV. Dlaczego tylko częściowo? Ano dlatego, że podzieliłam sobie owe powtórzenie na dwie części. Pierwsza część obejmuje grupę podmiotu, grupę orzeczenia oraz związki wyrazowe współrzędne i podrzędne. TYM ZAJMIEMY SIĘ DZISIAJ 👊 Jutro z kolei utrwalimy informacje o przyimkach i pisowni wyrażeń przyimkowych.
GRUPA PODMIOTU I GRUPA ORZECZENIA
Doskonale wiemy, albo i nie wiemy, że grupę podmiotu tworzy podmiot i jego określenia. Poniżej przedstawiam przykład, który dokładnie to pokazuje.
Jak widzimy powyżej, podmiotem w Naszym zdaniu jest sąsiadka. To właśnie jej dotyczą określenia moja i ulubiona. Całość wyrażenia Moja ulubiona sąsiadka... tworzy grupę podmiotu. Przechodzimy do orzeczenia, którym jest czasownik tłucze. Limit określeń do sąsiadki już się skończył, więc wszystko to, co już pozostało, należy do grupy orzeczenia: ...codziennie tłucze talerze. Łatwiej będzie dostrzec Wam te zależności w odniesieniu do związków wyrazowych.
ZWIĄZKI WYRAZOWE WSPÓŁRZĘDNE I PODRZĘDNE
Od czego by zacząć, hm.... Oczywiście od związków współrzędnych. Tworzą je wyliczenia cech (ładny i miły), rzeczy (kurtka lub spódnica) albo czynności (biega czy siedzi). Bardzo łatwo jest je rozpoznać (pamiętajcie!) po spójnikach, np. i, albo, lub, czy, oraz itd. Jeżeli mam zdanie Kasia i Ela idą do kina. To moim związkiem współrzędnym będzie Kasia i Ela.
Spójrzmy teraz na związki podrzędne.
Wszystko to, co tutaj przedstawiłam jest powtórzeniem tego, o czym mówiłam Wam w prezentacjach. To nie jest nic nowego.
ĆWICZENIE
Do słów waleczny, pokonał dodaj takie wyrazy, aby powstały: s) związki wyrazowe współrzędne, b) związki wyrazowe podrzędne.
Zadanie polega na wymyśleniu takiego zdania, w którym powstaną wyżej wymienione związki.
np. Waleczny i sprytny rycerz pokonał niebezpiecznego smoka.
W ten sposób powstał mi: związek współrzędny - waleczny i sprytny; związki podrzędne - pokonał (kogo?) smoka, smoka (jakiego?) niebezpiecznego, rycerz (jaki?) waleczny, rycerz (jaki?) sprytny. Co będzie moją grupą podmiotu - Waleczny i sprytny rycerz... Grupa orzeczenia to - ...pokonał niebezpiecznego smoka.
Waszym zadaniem domowym jest wykonanie zadań 7 i 9 (z podręcznika) ze strony 216.
W razie jakichkolwiek pytań, piszcie śmiało.
Do napisania ✋